Přesvědčení, že budování značky je pouze pro ty s velkými rozpočty, není mýtus – je to obyčejná výmluva. Marketéři se často schovávají za rozpočtová omezení, aby ospravedlnili stagnaci, nečinnost nebo aby racionalizovali, proč si všechno dělají sami.
Ano, rozsáhlé kampaně mohou být skutečně nákladné, nicméně efektivního budování značky se dá docílit s jakýmkoliv rozpočtem. Nejde až tak o velikost rozpočtu, ale o sílu strategie a kreativní myšlenky. Jde o to, pracovat chytře a určitě ne se snažit dělat si všechno sami. Takový přístup svědčí o absenci vize a je jistou cestou k průměrnosti.
Dělat všechno svépomocí vede k fatální ztrátě odstupu a k rozmělnění značky. To ji připraví o jiskru originality. Vaše značka může vynikat ve své hlavní činnosti, ale k tomu, aby excelovala potřebuje externí dotek kreativního myšlení. Pro ten je ale nejdůležitější odstup a nezatíženost.
Určitě jste již slyšeli o pravidle úspěchu 80:20, které platí pro všechny profesionály, od sportovců přes řemeslníky až po velké korporáty. Jde o to, že 80 % svého profesního života trávíte tím, že se snažíte zdokonalovat to, v čem jste jako značka dobří. Jenže to je ta technická část, a to se od vás prostě očekává. Krutou pravdou je, že oněch 80 % vaší práce tvoří pouze 20 % úspěchu.
Budování značky v zásadě znamená mít jasně zformulovaný příběh a kontinuálně jej na všech úrovních rozvíjet tak, aby vytvořil ucelenou autentickou kulturu a prohluboval emocionální vztah publika ke značce a zajistil jí relevanci. A právě těchto zbývajících 20 % ve finále tvoří 80 % úspěchu.
Emoce dávají značce pohyb. Emotion = motion.
Když ve weareginger začínáme práci pro nového klienta, snažíme se zjistit, jakým způsobem značka komunikuje svůj příběh na všech úrovních a touch points. Zaměřujeme se na vytvoření jedinečné zkušenosti v každodenních aktivitách značky. Od vystupování obchodníků, přes design produktu, znění textu na faktuře, příbalovém letáku, emailingu až po vystupování v ATL či sociálních sítích.
Upřímně věřím, že toto je jediný způsob, jak skutečně správně vytěžit přidanou hodnotou kreativního myšlení.
Publikum si totiž pamatuje značky, které vyčnívají a jsou kompaktní, ne ty, jejichž vystupování je roztříštěné nebo splynou s ostatními v kategorii.
Pamatujte, že nejde vždy o to, kolik můžete utratit, ale o to, s jakým zacílením a jak chytře naložíte se svými zdroji.